OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Křesťansky zaměření nu-metalisté z jižní Kalifornie zazářili již před pěti lety svěžím a v té době velmi módním albem „Satellite“ (2001). Nešlo sice o žádný stylově převratný opus, ale chytlavé skladby, které v sobě pojily nu-metalovou melodiku s rapovými výlevy a mírnou reggae příchutí, velmi snadno zabíraly. Od té doby se však rockový svět podstatně změnil a tak to, co tehdy mohlo být přijato s nadšením za svěží vítr mainstream rocku a taktéž přinejmenším příjemně poslouchatelné album, musí nutně dnes působit velmi povrchně a vyčpěle. Když k tomu však připočteme fakt, že se P.O.D. od té doby nepodařilo vyprodukovat nosič kvalitativně srovnatelný s touto průlomovou nahrávkou, byly šance na jejich smysluplné znovuzrození velmi malé. Nedopečený následovník „Payable On Death“ (2003) po zásluze a dle očekávání propadl jak kvalitou kompozic, tak co se týče úspěšnosti na trhu. Loňské album „Testify“ (2006) bylo tedy možné brát jako definitivní „barážovou“ zkoušku o záchranu.
To, co však vychází z jeho drážek, mne tak trochu udivilo. Neříkám, že jsem čekal světoborný návrat v podobě hystericky nařvaného a nápady překypujícího „core“ nosiče, který by počal koketovat s momentálně funkčními styly, ale takovou prázdnotu, skladatelskou chudobu a okázale prezentovanou nudu opravdu ne. Neosobitost, klišé, laciná potrava pro požírače hodně dlouho uleželého konzumu. Neskutečné. Jejich (mo)mentální jehovistické popěvky, dělané jakoby podle šablony na zakázku nějakého vysoce postaveného senilního úředníka z nahrávací firmy, které jsou poskládané podle vzoru – rapová deklamační sloka s neskutečně vlezlým reggae zabarvením je podle předpisu pravidelně dávkována k nechutně přeslazenému a co možná nejmelodičtějšímu refrénu jaký lze vymyslet – mne skutečně odrovnaly. Co vůbec může kapela prezentující se v současnosti takovýmto „mormonským“ způsobem od své nové nahrávky očekávat? Snad ne úspěch? Proboha u koho? Vždyť i jejich někdejší dětští příznivci jsou dnes mladými lidmi skládajícími úspěšně maturity, kteří počínají vstupovat do života s vlastním názorem.
Možná se některá ze skladeb bude znovu hodit do soundtracku nebo pouze jako podmaz k nějakému brakovému hollywoodskému velkofilmu, ale to je tak asi všechno. Tři body dávám jen a pouze za skladbu „Let You Down“, která obsahuje určitou, pro mne přitažlivou, atmosféru zasněnosti legendárních ALICE IN CHAINS.
Možná takhle nějak může vypadat smrt nu-metalu.
3 / 10
Sony Sandoval
- zpěv
Traa Daniels
- baskytara
Wuv Bernardo
- bicí
Marcos Curiel
- kytara
1. Roots in Stereo
2. Lights Out
3. If You Could See Me Now
4. Goodbye for Now
5. Sounds Like War
6. On the Grind
7. This Time
8. Mistakes & Glories
9. Let You Down
10. Teachers
11. Strength of My Life
12. Say Hello
13. Mark My Words
Greatest Hits (2006)
Testify (2006)
Payable On Death (2003)
Satellite (2001)
The Fundamental Elements Of Southtown (1999)
Warriors (EP) (1999)
Brown (1996)
Snuff The Punk (1994)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Atlantic Records
Stopáž: 43:28
Produkce: Glenn Bllard
Studio: John Philips Estate in Palm Springs, The Plant in Sausalito, Aerowave Studios in Encino, Signature Sound in San Diego, Henson Studios in Hollywood
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.